Supporters of Raising the Minimum Wage to a Living Wage

First, find what district you are in here.

Then find which candidates to support below.

 

Is your representative or preferred candidate not listed yet? Contact them to have them add their name to the list!

U.S. and Statewide Contests

Governor:

David Ige - Colleen Hanabusa - Ernest Caravalho

Lieutenant Governor:

Jill Tokuda - Paul Robotti - Kim Coco Iwamoto 

 

Josh Green - Will Espero

U.S. House District 1:

Ernie MartinKaniela Ing - Beth Fukumoto - Doug Chin

U.S. House District 2:

Sherry Campagna - Anthony Austin

State Senate Contests

State Senate District 1 (Hilo):

Kaiali‘i Kahele

State Senate District 2 (Puna, Ka‘u):

Russell Ruderman

State Senate District 3 (Kona, Ka‘u):

Brenda Ford

State Senate District 4 (Hilo, Hamakua, Kohala, Waimea, Waikoloa, Kona):

Heather Kimball - Lorraine Inouye

State Senate District 6 (South and West Maui):

Roz Baker - Terez Amato

 

State Senate District 7 (Hana, East and Upcountry Maui, Moloka‘i, Lana‘i, Kaho‘olawe):

Kalani English

State Senate District 9 (Hawai‘i Kai, Kuli‘ou‘ou, Niu, ‘Aina Haina, Wai‘alae-Kahala, Diamond Head):

Stanley Chang

State Senate District 11 (Manoa, Makiki, Punchbowl, Papakolea):

Brian Taniguchi

State Senate District 12 (Waikiki, Ala Moana, Kaka‘ako, McCully, Mo‘ili‘ili):

Sharon Moriwaki - Brickwood Galuteria

State Senate District 13 (Dowsett Highlands, Pu‘unui, Nu‘uanu, Pacific Heights, Pauoa, Punchbowl, Palama, Liliha, Iwilei, Chinatown, and Downtown):

Karl Rhoads

State Senate District 16 (Pearl City, Momilani, Pearlridge, ‘Aiea, Royal Summit, ‘Aiea Heights, Newtown, Waimalu, Halawa, Pearl Harbor):

Breene Harimoto

State Senate District 17 (Waipahu, Crestview, Manana, Pearl City, Pacific Palisades):

Clarence Nishihara

State Senate District 18 (Mililani Town, portion of Waipi‘o Gentry, Waikele, Village Park, Royal Kunia):

Michelle Kidani

State Senate District 19 (‘Ewa Beach, Ocean Pointe, ‘Ewa by Gentry, Iroquois Point, portion of ‘Ewa Villages):

Matt LoPresti

State Senate District 20 (Kapolei, Makakilo, and portions of ‘Ewa, Kalaeloa, and Waipahu):

Mike Gabbard

State Senate District 21 (Kalaeloa, Honokai Hale, Ko ‘Olina, Nanakuli, Ma‘ili, Wai‘anae, Makaha, Makua):

Tim Riley - Maile Shimabukuro

State Senate District 24 (Kane‘ohe, MCBH, Kailua, He‘eia, ‘Ahuimanu):

Jarrett Keohokalole - Ken Ito

State House Contests

State House District 2 (Keaukaha, parts of Hilo, Panaewa, Waiakea):

Chris Todd - Terri Napeahi

 

State House District 3 (Hilo, Keaau, Kurtistown, Volcano):

Raina Whiting

State House District 5 (Naalehu, Ocean View, Capt. Cook, Kealakekua, Kailua-Kona):

Jeanne Kapela - Richard Creagan

 

State House District 6 (Naalehu, Ocean View, Capt. Cook, Kealakekua, Kailua-Kona):

Nicole Lowen

State House District 7 (North Kona, North Kohala, South Kohala):

Cindy Evans

State House District 8 (Kahakuloa, Waihee, Waiehu, Puuohala, Wailuku, Waikapu):

Mary Wagner - Justin Hughey - Troy Hashimoto

State House District 10 (West Maui, Maalaea, North Kihei):

Angus McKelvey - Jen Mather - Chayne Marten

State House District 11 (Kihei, Wailea, Makena):

Tina Wildberger - Ollie Myrick

State House District 12 (Spreckelsville, Pukalani, Makawao, Kula, Keokea, Ulupalakua, Kahului):

Tiare Lawrence

State House District 13 (Haiku, Hana, Kaupo, Kipahulu, Nahiku, Paia, Kahoolawe, Lanai, Molokai, Molokini):

John-Bull English - Nick Nikhilananda

State House District 15 (Wailua Homesteads, Hanamaulu, Lihue, Puhi, Old Koloa Town, Omao):

 

Elaine Daligdig

State House District 20 (St. Louis Heights, Palolo, Maunalani Heights, Wilhelmina Rise, Kaimuki):

Calvin Say

State House District 22 (Waikiki, Ala Moana):

Kathryn Henski

State House District 23 (Manoa, Punahou, University, Moiliili):

Benton RoddenDale Kobayashi - Dylan Armstrong

State House District 29 (Kalihi, Palama, Iwilei, Chinatown):

James Logue

State House District 30 (Kalihi Kai, Sand Island, Hickam, Pearl Harbor, Ford Island, Halawa Valley Estate):

Romy Cachola

State House District 36 (Mililani Mauka, Mililani):

Marilyn Lee - Trish LaChica - Zuri Aki

State House District 37 (Mililani, Waipio Gentry, Waikele):

Ryan Yamane

State House District 38 (Waipahu):

Henry Aquino

State House District 40 (Ewa, Ewa Beach, Ewa Gentry, Iroquois Point):

Rosabella Martinez

State House District 41 (Ewa, Ewa Beach, Ewa Gentry, Ewa Villages, Hoakalei, Ocean Pointe):

Lynn Robinson-Onderko

State House District 42 (Kapolei, Makakilo):

Jake Schafer

State House District 44 (Waianae, Makaha, Makua, Maili):

Cedric Gates

State House District 46 (Wahiawa, Whitmore Village, Launani Valley):

Amy Perruso

State House District 47 (Waialua, Haleiwa, Pupukea, Kahuku, Laie, Hauula, Waiahole, Waikane, Sunset Beach, Punaluu, Kaaawa):

Sean Quinlan

State House District 48 (Kaneohe, Kahaluu, Waiahole):

Jessica Wooley - Randy Gonce

State House District 49 (Kaneohe, Maunawili, Olomana):

 

Mo RadkeNatalia Hussey-Burdick - Kaui Dalire

State House District 50 (Kailua, Kaneohe Bay):

Miles Shiratori - Micah Kalama Pregitzer

 

State House District 51 (Kailua, Waimanalo):

Chris Lee

Is your representative or preferred candidate not listed yet? Contact them to have them add their name to the list!

LIVING

WAGE
HAWAII